שמנים ארומתרפיים/אתריים

שמנים ארומתרפיים/אתריים

אתרי – נדיף
ארומה – ריח
תרפיה – טיפול
השימוש בצמחים לצרכי רפואה קיים משחר האנושות. עדות לכך ניתן למצוא בציורי מערות, בהם תיעדו בני האדם את דרך השימוש בצמחים, עוד טרם הומצא הכתב. במצרים העתיקה נתגלו מזקקות שמנים וכידוע המצרים השתמשו בשמנים לחניטה, המצרים הכירו את התכונות האנטיספטיות והאנטיביוטיות של צמחים ארומטיים שונים וידעו כיצד להשתמש בהם לשימור גופות (חניטה). עד היום אין יודעים בדיוק כיצד ובמה הם השתמשו, אנו יודעים שהם השתמשו בקינמון, ציפורן ואגוז מוסקט. הצמחים הצליחו לשמר גופה בצורה כה טובה. במצרים השתמשו לצרכי רפואה ויופי.
הרמב"ם ששימש כרופא במצרים, השתמש בתורת הצמחים לריפוי.
המצרים לא הפיקו את השמנים האתריים מתוך הצמח, כפי שעושים היום, אלא השתמשו בצמחים עצמם.
גם בבית המקדש השתמשו בקטורת אשר עשויה הייתה מצמחים והפקה מיוחדת אשר עשו ממנה קטורת. מרכיבי הקטורת ידועים מלבד מרכיב אחד, וכידוע אין להכין קטורת אם לא יודעים את המינונים המדוייקים והרכיבים כולם, כיוון שהדבר עלול לגרום למיתה. הקטורת בבית המקדש הייתה על מנת להגיע לעילוי רוחני גבוהה ביותר. הצורי, הציפורן, הלבנה, מור, כרכום, קינמון "אם חסר אחת מכל סממניה, חיב מיתה".
ישנן עדויות מלפני 6,500 שנה לשימוש במגוון צמחים ארומטיים.
הקיסר הסיני שאן נונג החי לפני 3,000 שנה, העלה בכתב את תורת שימוש בצמחי מרפא. הרשימה מפרטת למעלה מ- 300 סוגים שונים של צמחים ומרפאים.
אנו יודעים שלכל צמח יש סגולות. אנטיביוטיקה עשויה אף היא מצמחים, הרפואה הקונוונציונלית משתמשת בצמחים מאז ומתמיד.

לתמצית (מיצוי) סגולות הצמח כוח עצום, כיוון שהסגולה מרוכזת. שמן אתרי טיפוסי הוא למעשה תערובת של מאות תרכובות כימיות נדיפות. בדרך כלל קיימת תרכובת עיקרית אחת או שתיים אשר מהווה את המרכיב הדומיננטי בשמן ולה יש את התרומה העיקרית לתכונותיו ולסגולות הריפוי. לדוגמא: שמן אקליפטוס מכיל מאות מרכיבים שונים, אך יש בו מרכיב אחד עיקרי "אקליפטול" המהווה כ- 80%-70% מהשמן. את רוב תכונותיו של השמן ניתן לייחס למרכיב זה.
מכל צמח ניתן להפיק כמות מזערית. אופן ההפקה ייחודי לכל צמח ולכל חלק מהצמח: ניצנים, קליפת הפרי, קליפת העץ, שורשים, עלים, גבעול, אבקנים ועוד.
זמן ההפקה עם שחר בתהליך הפקה מיוחד: -
השריה – השיטה העתיקה ביותר.
אנפלראז' – שיטה עדינה ויקרה, על לוח זכוכית משומן מפזרים שכבה של פרחים טריים, כאשר השמן האתרי נספג בתוך השומן, מחליפים אותם בפרחים חדשים. אח"כ שוטפים באלכוהול תוך כדי ניעור, מנדפים את האלכוהול ונותר שמן אתרי טהור.
זיקוק – זיקוק באמצעות קיטור (אדי מים רותחים) שיטה זו הנפוצה ביותר וניתן להפיק ביעילות שמנים אתריים כמעט מכל סוגי הצמחים.
סחיטה – השיטה הפשוטה ביותר מתאימה רק לקליפות של פרי הדר.
מיצוי בממסים – ממסים את חלקי הצמח משתמשים בממסים כדוגמא: בנזן והקסן, שרידיהם עלולים להיות במוצר הסופי הם אינם נחשבים לבריאים. מכניסים את חלק הצמח למיכל המכיל ממס ומחממים. השמן האתרי ומרכיבים נוספים מתמוססים בתוך הממס. מסננים, מערבבים באלכוהול ומקררים. בדרך כלל שמנים אלה נקראים אבסולוטים והם יקרים, הם מכילים כמות מזערית של שמן אתרי.

מיצוי באמצעות פחמן דו-חמצני – שיטה חדשה ומתקדמת דוחסים פחמן דו-חמצני בלחץ גבוהה ביותר, לתוך תא סגור המכיל חומר צמחי, הוא פועל כממס מצוין. הפחמן דו-חמצני הוא חומר ידידותי ומתנדף ואינו משאיר שרידים. התהליך נעשה בטמפרטורה נמוכה ומס' דקות בודדות. השיטה שומרת על איכותו של השמן באיכות גבוהה ביותר. הפקה כזאת של שמן מאוד יקרה, לכן יש מעט יצרנים המשתמשים בשיטה זו ולכן השמנים המופקים בשיטה זו יקרים.
גז כרומטוגרפיה – מפרקים את השמן האתרי למרכיביו, טכנולוגיה חדישה המשלבת גז כרומטוגרף עם מכשיר חדיש ומתקדם המפריד את מרכיביו של השמן ומזהה כל מרכיב.
שמנים אתריים שימושיים בדרכים הבאות: -
• הרחה.
• אפליקציה חיצונית על פני שטח העור (עובר את השיכבה החיצונית של העור האפידרמיס וחודר למחזור הדם).
• שימוש פנימי – על ידי בליעה.
השמנים נספגים דרך העור אל מחזור הדם, או דרך מערות האף אל תאי המוח ומשם למחזור הדם או דרך מערכת העיכול אל מחזור הדם.
השמן כשמן מתחבר / מתקשר עם שמן אינו מתקשר עם מים.
שמן מנקה שמן, מים מנקים מים שמן לא ינקה מים וההיפך.
השמן נשטף מהגוף במלואו תוך כ- 6 שעות ולא נשאר ממנו סימן בגוף.
למרות ששמן מתחבר לשמן ולא למים ניתן לטפטף שמן למי אמבט והשמן מתפזר טוב במים ובצורה זו הוא נספג טוב בעור.
ניתן לשים שמן במבער מרתיחים מים (לא שמים מים קרים ומחכים שהנר יחמם אותם) לתוך המים מוסיפים כ- 15 טיפות שמן אתרי והנר במבער ידיף את הריח בחדר וכמובן אפקט ההרחה יהיה מצויין.
חשוב לציין – אין למרוח ישירות על העור שמנים.
אין לבלוע על דעת עצמך.

ניתן להשתמש בשמנים אתריים: – לכל סוגי המחלות, פריון, בעיות רגשיות (פחדים, חרדות, טראומות), בעיות עור, בעיות נשימה, בעיות אכילה, אלרגיה, אסתמה, עיניים, סרטן, פציעות, תעשיית היופי, תעשיית המזון, להרחיק יתושים וחרקים, שלום בית, היפר אקטיביות, הפרעות קשב וריכוז, עקיצות, מחלות ויראליות, וירוסים, פטריות, כאבי בטן, חילוף חומרים, דם, לחץ דם, כאבי ראש, נרתיק, קולסטרול, עיכול, רקמות, שרירים, תשוקה ומה לא?
למדתי רפואה בשמנים אתריים, אני עדה לנפלאות השמנים.
אני משלבת את הידע שרכשתי בעבודתי בתטא הילינג.
השילוב יחד הופך לכלי מנצח!!!!

טואול - בניית אתרים